• slide
  • slide
  • slide
  • slide

Grund för trappor

O schodach drewnianych

SCHODY - WIEDZA PODSTAWOWA

Witamy w sekcji z podstawowymi informacjami na temat schodów drewnianych.

Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz Klient znalazł coś ciekawego dla siebie na naszej stronie. Tak więc, specjalnie dla Państwa uruchomiliśmy nowy moduł witryny - "Baza wiedzy o schodach drewnianych".

Schody podstawy

Dobrze zaprojektowane i wykonane schody muszą spełniać szereg warunków gwarantujących bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Wymiary stopni. Szerokość i wysokość stopni schodów powinny być dostosowane do przeciętnej długości kroku ludzkiego, która wynosi 60-65 cm. Ustalono, że zmiana wysokości stopnia musi pociągać za sobą odpowiednią zmianę jego szerokości i że wzajemny związek między tymi wielkościami powinien wynosić : 2h + s = 60-65 cm w zależności tej : h - wysokość stopnia [ cm ], s - szerokość stopnia [ cm ]. Wysokość stopni h, zgodnie z przepisami budowlanymi, nie powinna przekraczać : - 20 cm - w schodach prowadzących na strych lub do piwnicy oraz przeznaczonych do okresowej obsługi urządzeń przemysłowych, - 19 cm - w domkach jednorodzinnych i mieszkaniach dwukondygancyjnych, - 16 cm - w budynkach użyteczności publicznej, - 17,5 cm - w pozostałych wypadkach. Liczba stopni.

W jednym biegu nie powinno być więcej niż 18 stopni, najczęściej ze względu na zmęczenie użytkowników, biegi mają po 9-12 stopni. W schodach wewnętrznych nie należy stosować biegów mających mniej niż 3 stopnie, gdyż łatwo się wtedy potknąć. Nachylenie biegów. Stosunek wysokości do szerokości stopnia określa nachylenie biegu schodowego w stosunku do poziomu. Z podanego wyżej wzoru i zalecanych wysokości stopni wynika, że nachylenie biegów może wahać się w granicach od 18 do 320 , a w schodach strychowych, piwnicznych i przemysłowych może nawet wynosić 450. Najbardziej strome są schody drabiniaste od 60 do 65o i drabiny do 75o. W typowym domu jednorodzinnym w celu połączenia dwóch kondygnacji o standardowej wysokości 260-270 cm, projektuje się najczęściej schody mające 12-15 stopni - wraz ze stopniem początkowym.

Wysokość kondygnacji jest liczona od posadzki dolnej do górnej płaszczyzny stropu piętra. W domach jednorodzinnych i mieszkaniach dwupoziomowych minimalna szerokość użytkowa biegu powinna wynosić 0,7 m, zaś spocznika 0,8 m. Maksymalna wysokość stopnia to 20 cm. W schodach zabiegowych, szerokość stopni przy zewnętrznym policzku jest większa, przy wewnętrznym zaś mniejsza, natomiast na linii biegu, czyli po środku stopnia szerokość wszystkich stopni musi być jednakowa. Nachylenie biegu schodów wewnętrznych w domach jednorodzinnych przyjmuje wartośc średnią tj.: 2h+s=0,63 m

Krótki opis gatunków

Balustrady schodowe

Lakierowanie czy olejowanie sc

Wybór właściwego materiału wykończeniowego na schody to nie wszystko. Bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie schodów. Sprawdź, co bardziej się opłaca: olejowanie czy lakierowanie, jakie ograniczenia wiążą się z wyborem konkretnego zabezpieczenia schodów.

Olejowane schody mają bardziej naturalny, matowy i może nawet "rustykalny" wygląd. Są łatwe do odnowienia - można właściwie przez miejscowe olejowanie pozbyć się zarysowań, nie zmieniając jednocześnie wyglądu całości.
Schody są cieplejsze w dotyku od zalakierowanych

Ale oczywiście nie ma róży bez kolców - olej się utlenia, jest wymywany, więc co jakiś czas( 6 - 12 m-cy) musimy całą powierzchnię doolejować, a do codziennej pielęgnacji używamy specjalnych środków - pielęgnacja może nie być tania.

Lakierowana schody są lepiej zabezpieczone, wszelkie uszkodzenia przejmuje lakier. Ale niestety powstałe zarysowania możemy usunąć jedynie poprzez matowienie powierzchni i kolejne lakierowanie. Codzienna pielęgnacja jest łatwa. No i jeśli chodzi o wygląd – różni producenci mają w ofercie lakiery matowe (powierzchnia bardzo podobna do olejowanej - oczywiście wizualnie), białe lub wysoki połysk.

Zatem co jest najmocniejszym zabezpieczeniem schodów lakier czy olej. Najlepsze rozwiązanie -lakier!

Drewno